Sari la conținutul principal
Calculator · ~1 minutFără cont

Cât costă un câine? Lunar, în primul an și pe toată viața

Alege rasa și vezi costurile în lei: prețul puiului, cheltuielile lunare, primul an și totalul pe durata de viață a rasei. Estimări din paginile noastre despre rase.

Câinele tău
Rasa
TalieAlege după greutatea adultă
Stil de viață
Cum ajunge câinele la tine
Nivelul de cheltuieli
Economic ia capătul de jos al fiecărui interval, Premium pe cel de sus.
Medie
Metis / altă rasă

Primul an

15.307lei

Pe lună: 661 lei · puiul: 4.250 lei · cheltuieli unice: 3.125 lei

661 leiPe lună
102.559 leiPe toată viața · ~12 ani, la nivelul ales

Pe lună, pe categorii

  • Hrană281 lei
  • Prevenție100 lei
  • Fond veterinar220 lei
  • Accesorii60 lei

Prețuri verificate în octombrie 2026

Pentru un metis folosim mediana raselor de aceeași talie. Costul real depinde de talia și de sănătatea câinelui.
Cum s-a calculat
  1. Prețul puiului: 4.250 lei.
  2. Cheltuieli unice în primul an (vaccinuri, microcip, echipament): 3.125 lei.
  3. Costul lunar: 661 lei, adunat din categoriile de mai sus.
  4. Primul an: 4.250 + 3.125 + 12 × 661 = 15.307 lei.
  5. Pe toată viața: primul an plus 11 ani rămași × 12 × 661 lei = 102.559 lei.

Rezultat orientativ, nu înlocuiește consultul veterinar.

De ce nu e doar prețul puiului

Prețul de achiziție e cea mai mică parte din cât costă un câine. Hrana, prevenția (vaccinuri, deparazitări), fondul veterinar și accesoriile se repetă în fiecare lună, iar peste ani ajung de multe ori mai mult decât puiul. De aceea calculatorul arată și costul lunar și totalul pe durata de viață a rasei.

Cum estimăm

Pornim de la intervalele de preț din pagina fiecărei rase, verificate manual și datate. Nivelul Economic ia capătul de jos al intervalelor, Mediu mijlocul, Premium capătul de sus. Totalul pe viață folosește mijlocul speranței de viață a rasei. Sunt estimări orientative în lei, nu oferte: prețurile diferă de la un oraș la altul și de la un cabinet la altul.

Cât costă fiecare rasă

Nivel mediu, câine cumpărat, în lei.

RasăPuiPe lunăPrimul anPe viață
Akita Inu4.25075016.150110.650
American Staffordshire Terrier (Amstaff)2.75061513.030101.590
Basset Hound3.25067513.60094.600
Beagle2.5003359.02059.270
Bichon bolognez3.7503158.88054.240
Bichon frise4.25054512.79094.540
Bichon havanez4.50049512.44089.660
Bichon maltez3.75037510.25066.500
Border Collie4.00056513.53098.280
Boston Terrier4.00042010.94066.380
Boxer3.75068015.66089.100
Brac german (Kurzhaar)3.00065013.300106.900
Bull Terrier4.25054013.98085.260
Bulldog american5.00069517.340100.740
Bulldog englez5.25075018.00090.000
Bulldog francez4.25048014.01068.730
Bullmastiff5.25099520.940116.460
Cane Corso9.25090524.110110.990
Cavalier King Charles Spaniel5.75048013.91068.630
Chihuahua4.25034010.48065.560
Ciobănesc alb elvețian4.50071515.780118.740
Ciobănesc belgian Malinois5.00072017.140120.820
Ciobănesc carpatin1.75077513.800125.400
Ciobănesc caucazian3.2501.02519.15099.100
Ciobănesc de Asia Centrală (Alabai)2.25097517.200134.200
Ciobănesc de Bucovina2.10096016.620143.340
Ciobănesc german5.00070517.210101.810
Ciobănesc mioritic2.10098017.360158.480
Ciobănesc Shetland4.00043011.06072.980
Cocker spaniel englez4.00059513.640102.890
Corgi5.25036512.88067.630
Dalmațian4.50064514.990100.130
Dobermann7.25084020.830121.630
Dogue de Bordeaux6.7501.09024.08096.020
Flat-coated Retriever4.00069514.99081.710
Foxhound englezesc2.50066012.67091.870
Golden retriever5.95065517.560100.090
Husky siberian4.50067016.040112.520
Jack Russell Terrier2.50053010.96093.640
Kangal3.00081516.030133.390
Labrador Retriever3.75061014.82088.020
Mastino Napoletano7.5001.14025.680135.120
Mops3.00042011.29069.250
Pechinez3.50038010.06064.780
Pomeranian (Spitz pitic)5.75037512.40070.900
Pudel (Caniche)5.75051013.87093.430
Rottweiler4.25083018.21097.890
Samoyed5.75065016.300109.900
Shar Pei4.00068315.94681.514
Shih Tzu3.75053512.07092.320
Staffordshire Bull Terrier3.25049511.29082.570
Teckel4.00044511.59078.340
Vizsla (Braque maghiar)3.75065514.110108.430
Weimaraner (Braque de Weimar)4.50078017.360110.960
Welsh Corgi Cardigan4.75049512.79084.070
West Highland White Terrier (Westie)4.50047812.38684.086
Yorkshire Terrier4.75048012.66084.660

Greșeli frecvente când faci bugetul

  • Compari doar prețul puiului și uiți costurile lunare.
  • Nu pui bani deoparte pentru o urgență veterinară: o singură intervenție poate costa cât multe luni de hrană.
  • Treci cu vederea prevenția: vaccinurile și deparazitările se repetă în fiecare an.
  • Presupui că o rasă mare costă doar «puțin mai mult» la hrană, deși tratamentele se dozează pe kilogram.
  • Uiți de toaletaj la rasele cu păr lung sau care se tund periodic.
  • Alegi un pui foarte ieftin, fără acte: costurile apar mai târziu, la sănătate.

Întrebări frecvente

Depinde mult de talie. Pentru rasele din calculator, costul lunar merge de la câteva sute de lei la peste o mie, iar mijlocul e în jur de 650 de lei. Alege rasa ca să vezi cifra ei.
Primul an adună prețul puiului, cheltuielile unice (vaccinuri, microcip, ham, transportor) și douăsprezece luni de costuri curente. E de obicei cel mai scump an.
Scazi prețul puiului, dar costurile lunare rămân aceleași. Unele adăposturi dau câinele vaccinat și microcipat, altele nu.
Hrana și medicamentele cresc cu greutatea, iar unele rase au nevoie de toaletaj profesionist sau au probleme de sănătate frecvente care cer un fond veterinar mai mare.
Fondul veterinar din calculator e o sumă lunară de pus deoparte pentru controale și urgențe. Cu cât rasa e mai mare sau mai predispusă la boli, cu atât crește.
Fiecare rasă are data ultimei verificări, afișată sub rezultat. Prețurile se schimbă, așa că tratează cifrele ca pe un ordin de mărime.

De unde vin cifrele

Intervalele de preț vin din secțiunea «Costuri» a paginii fiecărei rase, cu data verificării. Nu sunt oferte comerciale și nu înlocuiesc un deviz de la cabinet sau de la crescător.

Rezultat orientativ, nu înlocuiește consultul veterinar.

Servicii pentru bugetul tău